joi, 28 aprilie 2011

Real Madrid – FC Barcelona 0 – 2. Procentaj incredibil pentru Messi: două şuturi, două goluri

Jose Mourinho a fost învins de fotbal în seara aceasta. Lionel Messi a reuşit o performanţă incredibilă: nu a tras niciun şut la poarta celor de la Real Madrid  timp de 75 de minute, iar apoi, prin două execuţii (a doua îi arată încă o dată clasa de geniu) în minutele 76 şi 87, a reuşit să aducă victoria celor de la FC Barcelona cu 2 – 0.

Lionel Messi – 2 şuturi pe poartă / 2 goluri
Cristiano Ronaldo – 1 şut pe poartă / 2 şuturi peste poartă / 2 şuturi în zidul Barcelonei / 0 goluri

Duelul Guardiola – Mourinho (acest an)

-         în patru meciuri echipa lui Mourinho a dat un singur gol Barcelonei în timpul regulamentar (90 min) şi a primit opt
-         Mourinho a câştigat cupa Spaniei ( va pierde campionatul şi Champions League)
-         Guardiola a câştigat două meciuri, a terminat unul la egalitate şi a pierdut unu

Semifinala Champions League:

Ocazii gol
Real Madrid - Cristiano Ronaldo – şut respins de Valdes în minutul 44
FC Barcelona - David Villa – pătrundere pe partea dreaptă, puţin pe lângă poartă,  min 11